Brenna to prawdziwa oaza zmysłów dla tych, którzy lubią niespiesznie spacerować po górskich szlakach oddychając świeżym powietrzem, pojeździć rowerem, pobiegać po lesie, odpocząć nad rzeką. Gmina Brenna leży w górnym biegu Brennicy i otoczona jest zboczem Równicy, Trzech Kopców i Kotarza z wcinającym się w teren gminy masywem Starego Gronia. Brenna należy do powiatu cieszyńskiego i sąsiaduje z Wisłą, Ustroniem i Szczyrkiem.

HURAGAN ZABRZE W BESKIDZIE ŚLĄSKIM


Beskidem Śląskim zwana jest zachodnia część Karpat polskich zajmującą powierzchnię około 700 km2 . Góry te w granicach Polski tworzą dość zwartą grupę, w której wyróżniaja się Pasmo Czantorii oraz Pasmo Wiślańskie (Baraniogórskie). Pasmo Wiślańskie odgałęzia się od głównego grzbietu Beskidu Śląskiego, przebiegającego równoleżnikowo miedzy dolinami Olzy i Czadeczki, w granicach Polski - od granicy Państwa na zachodzie przełęcz Zwardońską na wschodzie.

W paśmie tym można wyróżnić grupę Baraniej Góry (1220m), masyw Skrzycznego (1257 m), Pasmo Równicy (883 m) oraz grupę Klimczoka (1119 m) z Szyndzielnią (1026 m) i inne. Pasmo Wiślańskie stanowi mocno rozczłonkowany górotwór z licznymi malowniczymi dolinami rzek i potoków górskich, stanowiących bądź to potoki źródłowe Wisły, bądź też jej górskie dopływy.. 

16 WRZEŚNIA 2012 KLIMCZOK

 • Klimczok 1117 m n.p.m.
  Klimczok, dawniej zwany również Klimczakiem, znajduje się w północno-wschodniej części Baraniej Góry. Co ciekawe, patrząc z perspektywy administracyjnej, Klimczok należy do Bielska-Białej i co nas nie powinno zaskoczyć jest najwyżej położonym punktem w mieście.

 • 27 WRZEŚNIA 2012 BARANIA GÓRA

 • Barania Góra 1220 m n.p.m.
  Barania Góra oraz okoliczne szczyty to dobry punkt widokowy – na szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa. Panorama obejmuje m.in.: Beskid Śląski, Beskid Śląsko-Morawski, Beskid Żywiecki, Małą Fatrę, Beskid Mały. Na polanie Przysłop pod Baranią Górą (900 m n.p.m.) od 1925 r. działa schronisko turystyczne (aktualnie PTTK). Obecne schronisko, murowane, wybudowane zostało w 1978 r. w miejsce dawnego, drewnianego, przeniesionego w 1985 r. do centrum Wisły.
 • 29 WRZEŚNIA 2012 STOŻEK WIELKI

 • Stożek Wielki 979 m n.p.m.
  Przez Stożek przebiega granica państwowa pomiędzy Polską a Czechami i znajduje się tu turystyczne przejście graniczne. Na szczycie schronisko turystyczne oddane do użytku w 1922 roku (jest to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim, istniejące do dnia dzisiejszego) oraz węzeł szlaków pieszych, którymi dojść można m.in. na Przełęcz Kubalonkę.
 • 11 LISTOPAD 2012 RÓWNICA

 • Równica 885 m n.p.m.
  Na podszczytowej polanie, na wysokości 785 m n.p.m. znajduje się schronisko górskie założone w roku 1927, którego wygląd nawiązuje do architektury regionalnej. Wewnątrz mieści się placówka GOPR. Do schroniska prowadzi ogólnodostępna droga asfaltowa z Ustronia. Na szczycie Równicy oraz obok schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych, którymi dotrzeć można do centrum Ustronia, Ustronia Polany, Skoczowa, Brennej i na Przełęcz Salmopolską. Przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki.

17 WRZEŚNIA 2012 SALMOPOL

 • Przełęcz Salmopolska 934 m n.p.m.
  Jednym z najbardziej aktrakcyjnych miejsc w okolicach Szczyrku jest Przełęcz Salmopolska, nazywana także Białym Krzyżem. Na przełęczy znajduje się bowiem kilkumetrowej wysokości krzyż, a najbliższy szczyt w okolicy nosi nazwę Białego Krzyża.

 • 28 WRZEŚNIA 2012 KUBALONKA

 • Przełęcz Kubalonka 758 m n.p.m.
  Przełęcz w Beskidzie Śląskim, pomiędzy szczytami Kubalonki (830 m n.p.m.) oraz nienazwanym wierzchołkiem o wysokości 818 m n.p.m. Oddziela ona pasmo Stożka i Czantorii od Pasma Wiślańskiego, zwanego też Pasmem Baraniej Góry. Przez przełęcz prowadzi droga wojewódzka nr 941 z Wisły do Istebnej. Na samej przełęczy odgałęzia się od niej wąska droga powiatowa, która przez przełęcz Szarculę schodzi koło Zameczku do Wisły Czarnego. Obie drogi wybudowano w latach międzywojennych.
 • 10 LISTOPAD 2012 SKRZYCZNE

 • Skrzyczne 1257 m n.p.m.
  Na szczycie Skrzycznego od końca lat 90. XX w. wznosi się charakterystyczny 87-metrowy maszt nadajnika RTV. W usytuowanym obok budynku mieści się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Wisła/Skrzyczn. Nazwa góry (Skrzyczne lub Skrzecznia) ma pochodzić od skrzeczenia żab, które w wielkiej ilości zamieszkiwały staw, kiedyś istniejący podobno w kotle (rzekomo polodowcowym).
 • MAPKA POGLĄDOWA

 • Beskid Śląski